Xhafaj në konf. II ndërk. “Shkenca ligjore dhe sfidat e sigurisë”

Postuar më: 15 Nëntor 2017
15 Nëntor 2017 – Fjala e Ministrit të Brendshëm Fatmir Xhafaj, gjatë Konferencës së 2-të shkencore ndërkombëtare “Shkenca ligjore dhe sfidat bashkëkohore të sigurisë”:

Kavajë/Operacioni 'Ranishtja', 10 zyrtarë në pranga abuzuan me shitjen e tokës

Postuar më: 15 Nëntor 2017
Deklarata për shtyp e Drejtorit për Hetimin e Krimit Ekonomik e Financiar në Policinë e Shtetit, Drejtues Lutfi Minxhozi.

Prezantohet projekt-buxheti i MB-së për 2018 në Komisionin e Sigurisë

Postuar më: 08 Nëntor 2017
8 Nëntor 2017, Tiranë – Pjesë nga prezantimi i projekt-buxhetit të Ministrisë së Brendshme në Komisionin parlamentar të Sigurisë Kombëtare, i mbajtur nga ministri Fatmir Xhafaj:

Riatdhesohen 36 shtetas shqiptarë azilkërkues, nga Franca dhe Belgjika

Postuar më: 08 Nëntor 2017
Sot pasdite u riatdhesuan në aeroportit 'Nënë Tereza' 36 shtetas shqiptarë të cilëve u ishte refuzuar kërkesa për azil në Francë e Belgjikë. Riatdhesimi i këtyre shtetasve dëshmon edhe një herë vendosmërinë e Qeverisë shqiptare për të forcuar, mbikqyrur dhe parandaluar tentativat për azil, duke vënë përpara ligjit të gjithë ata që abuzojnë me detyrën, duke mashtruar shtetasit shqiptarë.

"Forca e Ligjit" - Krijohet Task Forca Speciale kundër krimit të organizuar

Postuar më: 07 Nëntor 2017
Tiranë - Krijohet Task Forca Speciale për luftën kundër krimit të organizuar. Publikohen detaje rreth operacionit “Forca e Ligjit”. Të pranishëm në këtë takim: Ministri i Brendshëm Fatmir Xhafaj, Ministri i Shtetit britanik për Europën dhe Amerikën Sir Alan Duncan.

GdF publikon raportin për 2017, të monitorimit ajror kundër kanabisit

Postuar më: 03 Nëntor 2017
Fjala e ministrit të Brendshëm Shqiptar Fatmir Xhafaj dhe ministrit të Brendshëm Italian Marco Minniti gjatë Konferencës së përbashkët mbi raportin përmbyllës të ‘Misionit të monitorimit ajror për vitin 2017, në luftën kundër kultivimit të bimëve narkotike’, ndërmjet Policisë së Shtetit, Policisë italiane dhe Misionit të BE-së:

Italia dhe Shqipëria, bashkë kundër trafikimit, terrorizmit dhe narko-trafikut

Postuar më: 03 Nëntor 2017
Ministri i Brendshëm Fatmir Xhafaj dhe homologu italian Marco Minniti nënshkruan sot në Tiranë protokollin ‘Mbi forcimin e bashkëpunimit dypalësh në luftën kundër terrorizmit dhe trafikimit të qenieve njerëzore’.

SHÇBA arreston punonjësin e Policisë në Durrës, për shitje narkotikësh

Postuar më: 31 Tetor 2017
Shërbimi për Çështjet e Brendshme dhe Ankesat (SHÇBA), në bashkëpunim me Sektorin Kundër Narkotikëve në Policinë e Durrësit kanë arrestuar punonjësin e Patrullës në Komisariatin e Policisë së Durrësit, Fatmir  Meço.          

Muaji Antitrafik/Çelet ekspozita ‘Trafikimi në sytë e fëmijëve’

Postuar më: 31 Tetor 2017
Në kuadër të Muajit Antitrafik, pranë Qendrës Rinore Tiranë është hapur ekspozita "Trafikimi në sytë e fëmijëve". Në ekspozitë janë paraqitur rreth 140 punime nga nxënës, të cilët kanë përshkruar me anë të pikturave e vizatimeve, fenomenin e trafikimit.

Certifikohen trajnerët kombëtarë për zbulimin e dokumentave false

Postuar më: 27 Tetor 2017
Gjatë javës, në Akademinë e Sigurisë në Tiranë u zhvillua trajnimi i parë kombëtar për zbulimin e dokumenteve të falsifikuara, në kuadër të projektit rajonal IPA II “Mbështetje Rajonale për Menaxhimin e Migracionit me fokus tek mbrojtja në Ballkanin Perëndimor dhe Turqi”,  organizuar nga FRONTEX dhe IOM.
Ministri i Brendshëm Fatmir Xhafaj priti Ministrin e Shtetit dhe Ministër i Brendshëm i Francës Gerard Collomb, i cili po zhvillon një vizitë(...) 15-12-2017