Francë - Ministri Xhafaj takon homologun Gérard Collomb

Postuar më: 21 Nëntor 2017
Ministri i Brendshëm Fatmir Xhafaj zhvilloi një takim me homologun francez Gérard Collomb në një atmosferë të plotë besimi dhe mbështetjeje. "Jemi shumë të kënaqur nga zhvillimet pozitive që nga takimi ynë i fundit në korrik", u shpreh ministri i Brendshëm i Francës, Collomb, duke falenderuar ministrin Xhafaj për bashkëpunimin e shkëlqyer të vendosur mes tyre.

Projekt-strategjia e Drejtësisë për të miturit - Fjala e ministrit Xhafaj

Postuar më: 20 Nëntor 2017
Të mbledhur në përvjetorin e Konventës së Kombeve të Bashkuara për të drejtat e fëmijëve na duhet të pranojmë njëzëri se kjo Konventë është një ndër instrumentat më të rëndësishëm ligjorë në fushën e drejtësisë për të mitur. Shqipëria ka patur dhe vazhdon të ketë një angazhim aktiv, përsa i përket përmirësimit të vazhdueshëm të standardeve, lidhur me mbrojtjen dhe respektimin e të drejtave dhe lirive të fëmijëve, për të rritur standartet e trajtimit të fëmijëve.

"Forca e Ligjit" godet grupin e parë të skeduar kriminal në Fier

Postuar më: 15 Nëntor 2017
Operacioni “Forca e Ligjit' ka realizuar goditjen e parë ndaj një grupi kriminal që në skedën operacionale, figuronte me aktivitet në fushën e narkotikëve, në zonën e Fierit. Janë sekuestruar armë dhe lëndë narkotike.

Xhafaj në konf. II ndërk. “Shkenca ligjore dhe sfidat e sigurisë”

Postuar më: 15 Nëntor 2017
15 Nëntor 2017 – Fjala e Ministrit të Brendshëm Fatmir Xhafaj, gjatë Konferencës së 2-të shkencore ndërkombëtare “Shkenca ligjore dhe sfidat bashkëkohore të sigurisë”:

Kavajë/Operacioni 'Ranishtja', 10 zyrtarë në pranga abuzuan me shitjen e tokës

Postuar më: 15 Nëntor 2017
Deklarata për shtyp e Drejtorit për Hetimin e Krimit Ekonomik e Financiar në Policinë e Shtetit, Drejtues Lutfi Minxhozi.

Prezantohet projekt-buxheti i MB-së për 2018 në Komisionin e Sigurisë

Postuar më: 08 Nëntor 2017
8 Nëntor 2017, Tiranë – Pjesë nga prezantimi i projekt-buxhetit të Ministrisë së Brendshme në Komisionin parlamentar të Sigurisë Kombëtare, i mbajtur nga ministri Fatmir Xhafaj:

Riatdhesohen 36 shtetas shqiptarë azilkërkues, nga Franca dhe Belgjika

Postuar më: 08 Nëntor 2017
Sot pasdite u riatdhesuan në aeroportit 'Nënë Tereza' 36 shtetas shqiptarë të cilëve u ishte refuzuar kërkesa për azil në Francë e Belgjikë. Riatdhesimi i këtyre shtetasve dëshmon edhe një herë vendosmërinë e Qeverisë shqiptare për të forcuar, mbikqyrur dhe parandaluar tentativat për azil, duke vënë përpara ligjit të gjithë ata që abuzojnë me detyrën, duke mashtruar shtetasit shqiptarë.

"Forca e Ligjit" - Krijohet Task Forca Speciale kundër krimit të organizuar

Postuar më: 07 Nëntor 2017
Tiranë - Krijohet Task Forca Speciale për luftën kundër krimit të organizuar. Publikohen detaje rreth operacionit “Forca e Ligjit”. Të pranishëm në këtë takim: Ministri i Brendshëm Fatmir Xhafaj, Ministri i Shtetit britanik për Europën dhe Amerikën Sir Alan Duncan.

GdF publikon raportin për 2017, të monitorimit ajror kundër kanabisit

Postuar më: 03 Nëntor 2017
Fjala e ministrit të Brendshëm Shqiptar Fatmir Xhafaj dhe ministrit të Brendshëm Italian Marco Minniti gjatë Konferencës së përbashkët mbi raportin përmbyllës të ‘Misionit të monitorimit ajror për vitin 2017, në luftën kundër kultivimit të bimëve narkotike’, ndërmjet Policisë së Shtetit, Policisë italiane dhe Misionit të BE-së:

Italia dhe Shqipëria, bashkë kundër trafikimit, terrorizmit dhe narko-trafikut

Postuar më: 03 Nëntor 2017
Ministri i Brendshëm Fatmir Xhafaj dhe homologu italian Marco Minniti nënshkruan sot në Tiranë protokollin ‘Mbi forcimin e bashkëpunimit dypalësh në luftën kundër terrorizmit dhe trafikimit të qenieve njerëzore’.
Finalizohet operacioni ‘Green border 2’ – SHÇBA arreston 1 punonjës të Policisë Kufitare dhe 2 shtetas të tjerë, për dhënie ndihmë(...) 17-12-2017